Her Zaman Güncel
Açılış Sayfası Yap
Favorilerine Ekle
Siteyi Tavsiye Et
Reklam
İletişim
Zayıflama
DİYET EGZERSİZ BESLENME HESAPLAMALAR GRAFİKLER
indexAna Sayfa
EGZERSİZ
 ¤ Bacak Egzersizi
 ¤ Biçimli Kalçalar
 ¤ Doğum sonrası Jimnastik
 ¤ Göbek Eritme
 ¤ Göz Egzersizleri
 ¤ İncecik Bir Bel
 ¤ Kalça Egzersizi
 ¤ Kas Geliştirme
 ¤ Kusursuz Bir Karın
 ¤ Seksi Göbek
 ¤ Sırt Ağrıları İçin
 ¤ Zayıf Bacaklar
diyet ilaçları
KADINLAR VE EGZERSİZ


   Yağ, kas oranlarını dengede tutan egzersiz ve doğru beslenme kadına görsellik ve sağlık katar. Dünyamızda hızla gelişen sağlıklı yaşam felsefesi akımları ülkemizi de etkisi altına aldı. Ergenlik dönemlerinde erkeklerde spor ve egzersiz; güç kazanmak, sportif mücadelelerde başarılı olmak için yapılırken kadınlarda bu çalışmalar yağsız bir vücuda sahip olabilmek, vücut kaslarının güzel görünmelerini sağlamak için yapılmaktadır.

   Sağlık için yapılacak egzersizler genellikle orta yaş döneminde hastalık risklerinin yaklaşmasından veya fiziksel görüntünün bozulmasından dolayı yapılmaktadır.

   Erkeklerde, kadınlarla arasındaki fiziksel ve fizyolojik farklardan dolayı uygulayacakları egzersiz programları da değişiktir.

   Kadınların ergenlik öncesi dönemden başlayarak orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde farklı fizyolojik değişiklikler görülmektedir. Bunun için kadınların egzersiz programları erkeklere göre daha kapsamlı düşünülerek bireyin durumu, daha önceki ve şimdiki egzersiz durumu, sağlık sorunları, sigara içip içmediği, genetik faktörleri göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

   Diyet bozulunca Ergenlik öncesi dönemlerde insanların vücutlarındaki yağ hücrelerinin sayılarında artma ve azalma görülürken ergenlik sonrası dönemde sadece yağ hücrelerinin hacimlerinde bir değişiklik olmaktadır. Ergenlik döneminde kızlar, görsel düşüncelerden dolayı uyguladıkları kısa süreli olan ve sonuç alacaklarını düşündükleri vücutları için zararlı diyet programlarını uygulamaktadırlar. Uyguladıkları bu düzensiz beslenmelerle vücutlarındaki karbonhidratın, dolayısıyla suyun atımını sağlamakta böylece vücuttaki kas kitlesi azalmaktadır. Diyet programının bozulmasından sonra ergenlik döneminde düzensiz beslenmeler sonucunda oluşan yağ hücrelerinin sayıca artması, gelecekte daha yağlı bir vücuda sahip olunmasına neden olacaktır.

   Önemli noktalar İnsan vücudu için hem görsel yönden, hem de sağlık yönünden kilo vermek önemli değildir. Önemli olan vücut yağının kaslarla orantılı olmasıdır. Egzersiz yapan, doğru beslenen insanlar egzersiz yapmayan, sadece diyet yapan insanlardan ağır olabilir. Fakat egzersiz yapan ve doğru beslenenlerin yağ, kas oranları dengeli olacağı için hem görsel, hem de sağlık yönünden daha iyi olacaktır. Oysa sadece diyet yaparak istedikleri kiloya inmiş olan insanlar vücutlarındaki yağları verememiş olmalarından dolayı görsel ve sağlık yönünden iyi sonuçlar alamayacakları gibi kaslarında bulunan sıklığın kaybolduğunu göreceklerdir.

   İnsanlar doğru egzersiz ve düzenli beslenmeyle psikolojik yönden de güçlü olacaklardır. Unutmamak gerekir ki insan vücudunun bir çalışma sistemi bulunmaktadır.

   Kadınların egzersiz programları hazırlarken göz önünde bulundurması gereken noktalar şunlardır:

   • Daha önce egzersiz yapıp yapmadığı

   • Ergenlik öncesi dönemdeki kilo durumu

   • Sigara, alkol alışkanlığı olup olmadığı

   • Kas yapısının belirlenmesi

   • Vücutta bulundurulan yağ, kas ve su oranlarının tespiti

   • Haftada kaç gün egzersiz yapacağı

   • Vücudunda belirli bir rahatsızlığının olup olmadığı

   • Uygulanacak egzersizin yağ yakmak için mi, kas kitlesini geliştirmek için mi, yoksa kalp sistemi için mi yapılacağının tespiti

   • Kondisyon düzeyinin tespiti

   • Yaş durumuna göre oluşabilecek (menopoz, osteoporoz) rahatsızlıklara göre program tespiti

   Uygulanacak doğru beslenme ve egzersiz programlarına bağlıdır. Kadınların vücutlarında oluşabilecek hormonal değişimleri göz önünde bulundurarak hazırlanacak egzersiz ve beslenme programları devamlı yapıldığı takdirde bir fayda sağlayacaktır. Hormonal değişim sonucunda oluşacak menopozu daha rahat atlatabilmek veya osteoporozun oluşmasını engellemek doğru egzersiz programına bağlıdır. Uygulayacağınız programların bir egzersiz uzmanı tarafından hazırlanması sizleri daha sağlıklı yapacaktır.


WORD dosyasi olarak indirPDF dosyasi olarak indir
diyet ilaçları
EGZERSİZ
 ¤ 4 Dakikida Gevşeme
 ¤ Aerobik Egzersizin Yararları
 ¤ Çaktırmadan Egzersiz
 ¤ Doğru Otur Mutlu Kalk
 ¤ Egzersiz ve Bağışıklık
 ¤ Egzersiz ve Yaşlılar
 ¤ Egzersiz ve Yemek
 ¤ En İyi Egzersiz Hangisi
 ¤ Ev İşleri ve Spor
 ¤ Hangi Guruptansınız
 ¤ Kadınlar ve Egzersiz
 ¤ Kas Rehberi
 ¤ Kilo Vermek Kabus Değil
 ¤ Mucize Egzersizler 1
 ¤ Mucize Egzersizler 2
 ¤ Neden Egzersiz
 ¤ Soğuk ve Egzersiz
 ¤ Spor Sonrası Rahatlama
 ¤ Spor Tipiniz
 ¤ Tok Karnına Egzersiz
 ¤ Yürüyüş
 ¤ Yüzme
 ¤ Zayıflama ve Egzersiz
U Y A R I
¤Sitemiz T.C.Sağlık Bakanlığınca tavsiye edilmiştir.(SB Diyalog Ocak-2005 Sayı:9'da)
¤Bu sitedeki bilgiler Uzman Diyetisyenler tarafından hazırlanmıştır.
¤Bu sitedeki materyallerin telif hakları saklıdır.
¤Sitedeki materyalleri "Kaynak Göstererek, URL ekleyerek" yayınlayabilirsiniz.
¤Doktorunuza danışmadan diyete başlamayınız.

Bu site Mustafa Aras ürünüdür. Copyright © 2002-2007 DiyetUzmanı

Powered By: Cnet